اصول طراحی ویلا
اصول طراحی ویلا و نکاتی که باید بدانیم
ژوئن 28, 2020
law office
طراحی داخلی دفتر وکالت به چه شکل انجام می شود؟
جولای 1, 2020

اسم برای ساختمان مسکونی – چگونه ساختمان مسکونی ، ویلا و سازه خود را نام گذاری کنیم.

نام سازه

اسم برای ساختمان مسکونی – چگونه ساختمان مسکونی ، ویلا و سازه خود را نام گذاری کنیم.

امروزه با توجه به افزایش روز به روز ساختمان ها و تشابهات و کاربری های آنها، انتخاب اسم برای ساختمان مسکونی ، ویلا و بطور کلی سازه به یکی از دغدغه های سازندگان و کارفرمایان تبدیل شده است. نامگذاری بر روی سازه ها به چندین فاکتور بستگی دارد که مهمترین فاکتورهای آن شامل: موقعیت مکانی، نمای پروژه و حس و حالی است که به مخاطب ارائه می دهد.

اسم برای ساختمان مسکونی -1

اسم برای ساختمان مسکونی بر اساس موقعیت مکانی

برای معماران و کارفرمایان موقعیت مکانی در درجه نخست برای نامگذاری سازه شان است. مسلما آپارتمانی که در زعفرانیه ساخته می شود با آپارتمانی که در سهرودی ساخته می شود از منظر سازه و استفاده از متریال ها بسیار متفاوت است. از این رو ساختمان زعفرانیه و محمودیه ناخودآگاه لاکچری محسوب می شود و نامی که برایش می خواهید استفاده کنید باید هم وزن خود ساختمان باشد؛ البته این بدین معنا نیست که ساختمانی که در سهروردی ساخته می شود، لاکچری نیست اما چون بافت سهروردی به گونه ای است که برج سازی و آپارتمان سازی کمتر صورت می گیرد حتی شاید اسم برای ساختمان کمی عجیب به نظر رسد.

اسم برای ساختمان مسکونی -روما رزیدنس

ساختمان یا برج هایی چون النا، پارمیدا، آسمان، سامان، بردیا و … از جمله اسم برای ساختمان مسکونی و برج های ساخته شده در محله های منطقه 1 است و اگر با دو برج رو به رو شویم می بینیم که النا1، النا2 یا النا A و النا B است. پس موقعیت مکانی را حتما در نظر بگیرید، کمی که از منطقه یک دور شوید در مناطق دیگر با ساختمان و برج هایی روبه رو هستیم که یا نام محله و کوچه بر روی آنها گذاشته شده و  یا وامدار نام گل ها هستند مانند ساختمان یا برج بنفشه، ارکیده، لاله و…

نام گذاری بر اساس نمای پروژه

نام گذاری از روی نمای پروژه برای ساختمان های تجاری بیشترین کاربرد را دارد البته این بدین معنا نیست که برای سایر ساختمان ها بی فایده است. البته در کشور ما به این موضوع کمتر پرداخته شده است مثلا در کشور آذربایجان امضای حیدر علی اوف را به صورت یک سازه طراحی کرده اند از این رو آن جا به  نام مرکز فرهنگی حیدر علی اوف شناخته می شود.

البته در تهران و سایر استان ها هم این قضیه کم و بیش دیده می شود. مثلا پاساژ برلیان در زعفرانیه که المان های مربوط به برلیان کنار درب ورودی آن استفاده شده، یا یک ساختمان که تمام نمای بیرونی و داخلی آن از سنگ سیاه و سفید ساخته شده به نام ساختمان سیاه و سفید نامگذاری شده است. هتل عباسی در اصفهان بر گرفته از المان های دوران صفوی و برخاسته از معماری صفوی است در ابتدا هتل شاه عباسی و سپس هتل عباسی نامیده شد و یا به همبن ترتیب هتل داریوش کیش

اسم برای ساختمان مسکونی -هتل داریوش

نکته قابل تامل:  در تهران با ساختمان هایی با نمای مصری-عربی روبه رو هستیم که اسم آن ها، کاملا فارسی و در تضاد با صحبت های مطرح شده در فوق است. این قضیه در مورد رستوران و کافی شاپ ها هم صدق می کند.

اسم برای ساختمان مسکونی بر اساس حال و هوای آن

این قضیه مربوط به روح لطیف و طبع شاعرانه کافرما می شود که البته در تهران و سایر شهرهای بزرگ چندان کارایی ندارد. البته دیده شده که ساختمان کلاسیکی در دروس به نام فرزند ارشد کارفرما که به خارج از کشور رفته اسم گذاری شده و یا اسم برای ساختمان مسکونی از روی نام دختر فوت شده کارفرما الهام گرفته شده یا اینکه برخی برج ها که انتهای کوچه بن بست بوده و حسی که به مخاطب القا می کرده سکون و آرامش بوده و کارفرما نام آن را سفید گذاشته است.

اسم برای ساختمان مسکونی -خزرشهر

این قضیه بیشتر مربوط به ویلاهای شمال کشور است. شهرک هایی که ویلاهای همسان دارند در ابتدا خود کارفرما پیش از کلنگ زنی نام شهرک را انتخاب کرده و بسته به موقعیت مکانی و جغرافیایی آن شهرک بر روی آن نام گذاشته است؛ مانند دشت نور. اسم ویلاها و شهرک های ساحلی مسلما از اسامی انتخاب شده که به دریا و آب ربط داشته است مانند دریا کنار، خانه دریا، آرام شهر، دریا گشت، خزر شهر شمالی (چون شمالی رو به دریاست) و اگر شهرک ها به سمت جنگل بوده از اسامی استفاده شده که به دشت، جنگل و درختان مربوط است مانند شهرک توسکا، خزر شهر جنوبی، امیر دشت، شالیزار و…

گاهی بعضی از صاحبان ویلا دوست دارند برای ویلای خود جدا از نام شهرک، اسم بگذارند که بسیار سلیقه ای است، خیلی از اسامی فرزندانشان استفاده می کنند یا از نام حیوان اهلی شان یا از نام خانوادگی شان.

اسم برای ساختمان مسکونی -برج پارس

نام گذاری بر اساس تاریخ و تاریخچه ی بنا

استفاده از برخی از نام ها هم شاید تاریخی در دل خود دارد و یا مخاطب این گونه می پندارد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید چرا برج نبش چهارراه کامرانیه تهران، نامش کوه نور است و دریای نور نامگذاری نشده است؟

از نگاه من، الماس دریای نور در دست ما ایرانیان و در موزه جواهرات نگهداری می شود و آنچه از ما گرفته شده و در دست انگلستان است الماس کوه نور است و ایرانیان هیچگاه این الماس باارزش را از یاد نمی برند؛ شاید کارفرما و معمار هم خواسته با نامگذاری کوه نور بر روی این برج، هر از گاهی این قضیه را به مردم یادآوری کند که کوه نور هم از آن ما بوده است.

اسم برای ساختمان مسکونی -کوه نور

آیا نام گذاری برای ساختمان از قاعده خاصی پیروی می کند؟

در کل باید گفت نامگذاری برای برج، آپارتمان و ویلا قواعد و اصول خاصی ندارد اما هر چه شکیل تر باشد، در دهان بچرخد و برازنده ی آن ساختمان باشد باعث بالا رفتن ارزش آن کوچه و خیابان شده و فروش آن بهتر و راحت تر است. هم چنین گفتن این ساختمان یا آن ساختمان از دهان مشاوران املاک می افتد و شما با ساختمانی روبه رو هستید که گویا شناسامه دارد. در مورد شهرک های ویلایی در طول زمان، ویلاهایشان با نام شهرک معروف شده اند. دیگر خریدار می داند متراژ زمین یا ویلا در خانه دریا چقدر است یا متراژ ویلا در امیر دشت به چه صورتی است؟ با نامگذاری در واقع آن بنا را هویت دار می کنیم و به آن ارزش و بهاء می دهیم و گاهی همین نام هاست که برای ما قیمت تعیین می کند.