معرفی ساختمان مسکونی – ساختمان شهری
معرفی ساختمان مسکونی – ساختمان شهری 2
می 5, 2020
ساختمان مسکونی – خانه S&D
معرفی ساختمان مسکونی – خانه S&D
می 7, 2020

بررسی سازه ساختمان – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش پنجم)

بررسی سازه ساختمان - نکات کلیدی هنگام خرید خانه

بررسی سازه ساختمان – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش پنجم)

پس از بررسی پلان و نقشه های معماری ساختمان حال باید به یکی دیگر از نکات کلیدی هنگام خرید خانه یعنی به بررسی سازه ساختمان بپردازیم. اطمینان از استحکام و مقاومت کافی سازه بسار مهم است چرا که جان شما و کلیه ساکنین به آن وابسته است و کوچکترین ایرادی در آن خسارات جبران ناپذیری را به ارمغان خواهد آورد. بررسی نکات سازه نیز همانند نکات معماری نیازمند تخصص و تجربه است پس بهتر است در این بخش از یک مهندس عمران مشاوره بگیرید.

بررسی سازه ساختمان - نکات کلیدی هنگام خرید خانه  -1

نکات کلیدی در بررسی سازه ساختمان:

  • کنترل جانمایی ساختمان و محل احداث آن، برای اطمینان از اینکه ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مسیل قرار نگرفته است، برای اطمینان از مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه‌های آن در مقابل نشست زمین لازم است.
  • می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن و پایداری ساختمان در مقابل حوادثی طبیعی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.
بررسی سازه ساختمان - نکات کلیدی هنگام خرید خانه  -3
  • نمی‌توان نوع و نحوه مصرف مصالح ساختمان را بعد از تکمیل شدن آن ارزیابی کرد و ساختمان مقاوم را پیدا کرد اما خوب است فاکتور‌هایی که یک ساختمان را مقاوم می‌کنند، بشناسیم. مثلاً در سازه فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد. اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است نوع بتن مصرفی و نیز قطر میلگردهای استفاده شده در آن است. اگر بتوانیم از یک کار‌شناس قابل اعتماد طی زمان ساخته شدن سازه مشورت بگیریم، کمک بسیار زیادی در دانستن این مسائل به ما خواهد کرد.
  • نکته‌ای که خود ما می‌توانیم از لحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ است که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آن‌ها، این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر؟
بررسی سازه ساختمان - نکات کلیدی هنگام خرید خانه -2
  • توجه به مهاربندها و دیوارهای برشی از دیگر مواردی است که مارا در هنگام زلزله ایمن نگه می دارد. تطبیق مهاربند ها و دیوارهای برشی با نقشه ی سازه ای باید حتما چک شود تا از تعداد و مکان درست آنها اطمینان حاصل شود.

نکات کلیدی هنگام خرید خانه که باید بدانید: