تاریخچه نمای ساختمان
تاریخچه نمای ساختمان و نحوه پیدایش آن
آوریل 29, 2020
معرفی پروژه ویلایی - خانه کاپیتان
معرفی پروژه ویلایی – کاپیتان رزیدنس
می 2, 2020

بررسی پلان و نقشه معماری ساختمان – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش چهارم)

نکات کلیدی هنگام خرید خانه - پلان و نقشه معماری

بررسی پلان و نقشه معماری ساختمان – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش چهارم)

بررسی پلان و نقشه معماری ساختمان از نکات کلیدی هنگام خرید خانه است که بسیار مهم می باشد. داشتن پلان و نقشه های معماری اصولی و استاندارد یکی از مهمترین آیتم هایی است که یک خانه باید داشته باشد.

رعایت اصول و استاندارد ها ضمن طراحی پلان یک ساختمان نه تنها آن را زیبا تر و از لحاظ ظاهری ایده آل تر می کند، بلکه باعث دسترسی اصولی و بهتر کاربر به بخش های مختلف خانه شده و از هدر رفت فضاها جلوگیری می کند.

نکات کلیدی هنگام خرید خانه - بررسی پلان و نقشه -1

نکاتی که حین بررسی باید به آنها توجه کنید کمی تخصصی تر از مراحل پیش است و نیاز به دانش فنی و تجربه دارد پس بهتر است از افراد باتجربه در این زمینه کمک بخواهید.

نکات کلیدی در بررسی پلان و نقشه معماری ساختمان

 • توجه به طراحی نقشه‌های معماری و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین این رشته لازم است. طراحی نقشه معماری به منظور حصول اطمینان از ارتباطات صحیح بین اجزای مختلف هر واحد از بلوک ساختمانی، بر اساس اینکه ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری باشد مهم است. همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.
 • تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت بسزایی دارد
 • آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد.
 • بهتر است که در ورودی ساختمان دو لنگه باشد. اگر برایتان مهم است، مبلمان، کتابخانه، کمد، یا یخچال ساید بای سایدتان به راحتی از ورودی ساختمان رد شود دقت کنید که عرض ورودی باید حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر باشد.
 • به عرض راهروها و سقف نیز دقت کنید و از قبل اندازه‌ی وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید. هنگام بررسی خانه، اندازه‌ ورودی، سقف و راهروها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید.
 • عرض راه پله‌ها جهت جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی اهمیت زیادی دارد. در اکثر ساختمان‌ها، اجازه نمی‌دهند که وسایلتان را با آسانسور جابه‌جا کنید. هرچقدر عرض راه پله های یک ساختمان بیشتر باشد، به ویژگی آن خانه می افزاید. عریض بودن راه پله های یک خانه باعث می شود اسباب کشی بسیار راحت تر انجام شود. عرض راه‌پله‌ها می‌بایست حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد.
نکات کلیدی هنگام خرید خانه - پلان و نقشه معماری - 2
 • به پله‌ها نیز توجه کنید ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد باید ۱۸ سانتی متر ارتفاع و حداقل ۳۰ سانتی متر عرض داشته باشد.
 • اگر ساختمان بالای ۴ طبقه باشد، استاندارد‌ترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسور را در آن بگیرد.
 • سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید؛ چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید، میهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سر و صدای آن‌ها را نخواهید داشت.
نکات کلیدی هنگام خرید خانه - پلان و نقشه معماری -3
 • تعداد پارکینگ های و محل قرار گیری آنها مناسب و کافی است یا خیر. داشتن پارکینگ مناسب امتیازی است که در خرید خانه و بررسی پلان ها باید به آن توجه شود.
 • محل قرار گیری انباری ها در صورت وجود باید بررسی شود و از جا دار و مناسب بودن آنها اطمینان حاصل شود. داشتن انباری برای جای دادن وسایل غیر ضروری یکی از مزیت هایی است که شما را در داشتن خانه ای مرتب و زیبا کمک می کند.
 • پلان مشاعات و امکانات تفریحی ساختمان در صورت وجود بررسی شود تا ببینیم آیا از لحاظ معماری اصولی و دارای دسترسی و ابعاد مناسبی است یا خیر.

نکات کلیدی هنگام خرید خانه که باید بدانید :