ساختمان مسکونی-تجاری جامی
ساختمان مسکونی تجاری جامی ، بنای تاریخی ثبت شده و پا برجا
نوامبر 20, 2020
بتن
بتن ؛ همه چیز درباره ی این مصالح محبوب و پرکاربرد
نوامبر 22, 2020

جایزه معماری پریتزکر چیست؟ چگونه می توان در آن شرکت کرد؟

جایزه معماری پریتزکر

جایزه معماری پریتزکر چیست؟ چگونه می توان در آن شرکت کرد؟

جایزه معماری پریتزکر هر سال جهت قدردانی و بزرگداشت از معمار یا معمارانی زنده ، که آثار سازنده اش بر ترکیبی از صفات استعداد، بینش و تعهد دلالت دارد و به بشریت و محیط مصنوع از طریق هنر معماری خدماتی قابل توجه و پیوسته کرده اند، اهدا می شود. این جایزه را جی آرتور پریتزکر و همسرش سیدنی در سال 1979 بنیان گذاری کردند. همانطور که گفته شد نام جایزه از خانواده پریتزکر که فعالیت های تجاری شان در شهر شیکاگو بسیار شناخته شده گرفته شده که از جمله مهمترین آن ها می توان به گروه هتل های Hyatt در سراسر دنیا اشاره کرد.

جایزه معماری پریتزکر -1

تاسیس اولین هتل هایت

«Tom Pritzker»  فرزند ارشد وی، مدیر و رئیس بنیاد «Hyatt» اشاره می کند: «همانند بسیاری از ساکنان قدیمی شیکاگو، پدر و مادر من هم از قاعده ی حساسیت نسبت به محیط پیرامونی، ساختمان ها و بحث معماری مستثنی نبودند؛ چراکه شیکاگو زادگاه اولین برج های مرتفع در جهان و نیز محلی بود که معماران معروفی چون سالیوان، رایت، میس ون دروهه و بسیاری دیگر در آن به خلق آثار معماری خود پرداخته بودند»

هتل هایت شیکاگو

وی ادامه می دهد: «در سال 1967، ما یک ساختمان نیمه تمام را به منظور راه اندازی هتل «Hyatt» در آتلانتا خریداری کردیم. آتریوم مرکزی مرتفع این ساختمان، در طول زمان تبدیل به شاخصه ی اصلی هتل های ما در جهان شد. کاملاً برای ما واضح بود که این نوع از طراحی، تاثیر بسزایی بر روحیه و حال خوب مسافران و کارکنان هتل ما داشت.

دلیل ایجاد جایزه معماری پریتزکر

 با این وجود که ما به عنوان شهروندان شیکاگو تا حدودی از ارزش های معماری با خبر بودیم، تجربه ی طراحی و ساخت هتل ها، ما را به درک اهمیت تاثیر محیط بر رفتار انسان ها رهنمون کرد.

نامزدهای 2020 جایزه پریتزکر

بنابراین در سال 1979، تصمیم به تقدیر از معمارانی گرفتیم که این مهم را برآورده سازند. مادر و پدرم بر این عقیده بودند که یک جایزه ی معناگرا و الهام بخش، خواهد توانست تا علاوه بر بالا بردن سطح حساسیت عموم مردم نسبت به معماری، معماران را نسبت به کاربرد خلاقیت بیشتر در آثارشان و نیز معناگرایی در رویه ی حرفه ای خود تشویق نماید»

مقاله مرتبط : جایزه معماری آقاخان

پریتزکر ، جایزه نوبل معماری

از جایزه معماری پریتزکر به عنوان جایزه نوبل معماری یاد می شود و هزینه های آن توسط خانواده پریتزکر تامین می شود. علاوه بر پاداش مالی، صد هزار دلار ، مدال برنز با طرحی الهام گرفته از آثار لویی سالیوان اهدا می شود. در طرح مدال ، یک روی آن طرحی از لویی سالیوان، معمار مشهور شیکاگو و پدر آسمانخراش و در طرف دیگر سه اصطلاح استحکام، کیفیت و زیبایی از معمار روم ویتروویوس است.

هیات داوری پریتزکر

این جایزه معماری فارغ از نژاد، رنگ، مذهب، منشا ملی، جنسیت و… تعلق می گیرد. اجرای مراسم هر ساله معمولا در ماه می در یک سایت معماری قابل توجه در سراسر جهان صورت می گیرد. انتخاب محل مراسم نمایانگر اهمیت محیط زیست است.

شرایط شرکت در این مسابقه

هر معمار دارای پروانه اشتغال نیز می تواند با ارسال تقاضایی بیش از یکم نوامبر هر سال خود را نامزد جایزه سال آتی کند. نخستین برنده جایزه پریتزکر ، فیلیپ جانسون در سال 1979 برای 50 سال تخیل و سر زندگی ای در تعداد بی شماری موزه، نمایش خانه، کتابخانه، خانه، باغ، بنای اداری و مجسمه شد. البته در واقع وی برای پروژه خانه شیشه ای کانیتیکت برنده شد.

جایزه انفرادی پریتزکر از سال 2000 پایه گذاری شده است. تاکنون بیش از 18 کشور حداقل یک نماینده به عنوان برنده داشته است. نیمی از برندگان از قاره اروپا و 20 نماینده از قاره آسیا، اقیانوسیه و امریکا بوده است. افریقا تنها قاره ایست که تاکنون معماری به عنوان برنده پریتزکر نداشته است.

زاها حدید

اولین زنی که برنده این جایزه شد، زاها حدید در سال 2004 بود.

جوانترین برنده جایزه، ریوئه ینشی زاوای 44 ساله در سال 2010 بود.

از معروفترین معمارانی که که این جایزه را برده اند : ریچارد مایر ،کنزو تانگه ، فرانک گری ، تادائو آندو ، رنزو پیانو ، نورمن فاستر، رم کولهاس ، ریچارد راجرز ، ژان نوول ، بالکریشنا دوشی هستند.

رییس کنونی نهاد جایزه جایزه پریتزکر در حال حاضر، استیون برابر است.