مبلمان چسترفیلد
مبلمان چسترفیلد ، و نقش آن در دکوراسیون رویایی ما
نوامبر 15, 2020
معماری اقلیمی
معماری اقلیمی چیست و چگونه پیدا شد؟
نوامبر 18, 2020

جدا کننده پلکسی گلاس ؛ راهکاری مناسب در ایام کرونا

جدا کننده پلکسی گلاس

پلکسی گلاس چیست؟

پلکسی گلاس یک متریال همه کاره است و دارای خواصی است که در استفاده از صنایع مختلف از جمله معماری و طراحی کاربرد گسترده ای دارد. کاربردهای پلکسی گلاسی در طول تاریخ بیش از یک قرن متفاوت بوده و متناسب با نیازهای جدید و ایجاد تحولات تاریخی نیز قابل انعطاف و متناسب است. با توجه به شیوع کرونا در این مدت، استفاده از جدا کننده پلکسی گلاس بطور گسترده در کشورهای مختلف به عنوان شکل دیگری از کاربرد های آن مورد توجه قرار گرفت.

جدا کننده پلکسی گلاس -1

تاریخچه پلکسی گلاس

اگر چه شیمیدانان و مخترعین اولین بار در سال 1901 با ایده های پلکسی  گلاس مواجه شدند ، اما سال 1933 شرکت    Rohm&Haas برای اولین بار این محصول با نام تجاری Plexiglass را به بازار معرفی کرد. پلکسی گلاس یک ترمو پلاست با پایه نفتی شفاف است که به طور معمول به شکل  ورق ها تولید می شود.

جدا کننده پلکسی گلاس -2

پس از اختراع پلکسی گلاس در اوایل 1900 ، این ماده به سرعت برای تعداد بیشماری از کاربردهای مختلف از جمله برای روکش ابزار، عینک، ساعت ، کارد و چنگال و مبلمان مورد استفاده قرار گرفت. در طول جنگ جهانی دوم، صنعت پلکسی گلاس به دلیل استفاده از متریال در کابین خلبان های هواپیما رشد چشمگیری پیدا کرد و شرکت Rohm&Haas  در این مدت ده برابر شده اند. پس از جنگ، از پلکسی گلاس شروع به استفاده بیشتر برای کاربردهای معماری از جمله بنرهای تبلیغاتی، سقف شیشه ای و طراحی نما شد. در دهه 60 و 70 میلادی، از پلکسی گلاس در سرویس های بهداشتی و پنجره های گلخانه نیز استفاده می شد.

ویژگی ها و خصوصیات

آیا این خصوصیات برای جدا کننده پلکسی گلاس مناسب است؟

پلکسی گلاس نوعی پلاستیک است که ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه دارد. از جنس پلی کربنات شفاف که نوعی پلیمر است می باشد و مقاومت زیادی نسبت به شیشه دارد.

جدا کننده پلکسی گلاس -3

این متریال قوی، محکم و سبک است و از ضریب ضربه بیشتری نسبت به شیشه برخوردار است. این مزایا، همراه با سایر خواص از جمله طول عمر بالا، انتقال نور موثر و پردازش ساده، پلکسی گلاس را ابداع بسیار مفیدی می کند.

جدا کننده پلکسی گلاس ؛ راهکاری مناسب در ایام کرونا

امروزه پلکسی گلاس به شیوه های جدید و جالب مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله به عنوان ابزاری بالقوه برای کمک به مبارزه با انتشار ویروس کرونا.

با توجه به الزامات ایمنی ویروس کرونا که به مداخلات موقت معماری در رستوران ها، فروشگاه ها و مشاغل احتیاج دارد، پلکسی گلاس نقش دیگری را نیز بر عهده گرفته است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها  و مراکزی که به مراجعه حضوری نیاز دارد برای محدود کردن شیوع ویروس بین مشتریان و کارگران، اقدام به نصب جدا کننده پلکسی گلاس شفاف نمایند.

جدا کننده پلکسی گلاس -4

با شروع به کار مجدد مشاغل و دفاتر نیز، استفاده از پارتیشن های پلکسی  گلاس افزایش یافته و برخی از دفاتر با ایجاد موانعی بین میزهای کار امنیت را بیشتر می نمایند. پلکسی گلاس همچنین در رستوران ها، سالن های سینما و سالن های آرایشی کاربرد یافته تا نه تنها بین کارمندان و مشتریان بلکه در بین مشتریان هم از انتشار ویروس جلوگیری کند.