طراحی داخلی دفتر استارتاپ
طراحی داخلی دفتر استارتاپ چگونه انجام می شود؟
اکتبر 5, 2020
معماری مسجد جامع یزد
معماری مسجد جامع یزد ، همه ی آنچه از ساخت تا مرمت آن باید بدانید
اکتبر 9, 2020

دانستنی هایی درباره ی معماری موزه لوور ابوظبی

معماری موزه لوور ابوظبی

دانستنی هایی درباره ی معماری موزه لوور ابوظبی

موزه لوور ابوظبی یک موزه هنر و تمدن واقع در ابوظبی امارات متحده عربی است که در 8 نوامبر 2017 توسط امانوئل مکرون گشایش یافت. معماری موزه لوور ابوظبی را ژان نوول، معمار فرانسوی با الهام از معماری غربی در سال 2008 در سبک عربی- فوتوریستی (آینده نگری) طراحی کرد و به مدت ده سال، طراحی و ساخت آن بطول انجامید.

معماری موزه لوور ابوظبی -1

مساحت زمین 24 هزار متر مربع که 800 متر گالری پروژه بود. در این موزه 600 اثر هنری دایمی و 300 اثر فرضی از فرانسه به نمایش گذاشته شده است و بخشی از توافق سی ساله دو شهر ابوظبی و کشور فرانسه است. این پروژه با برآورد هزینه ای حدود 500 میلیون یورو با یک و نیم میلیارد یورو به پایان رسید.

موزه شامل 23 گالری، فضای نمایشگاهی ویژه موزه کودکان، سالن نمایش، رستوران، خرده فروشی، مرکز پژوهشی، بوتیک و کافه در اطراف دریاست و ساختمان ها در امتداد خط ساحلی زیر گنبد خیره کننده موزه متصل می شوند.

طراحی و معماری موزه لوور

طراحی موزه بر اساس تعامل بین طراحی سنتی و تکنیک های ساخت و ساز مدرن انجام شده است. محیط آرام بازدیدکنندگان را تشویق به لذت بردن از روابط همیشه در حال تغییر بین خورشید، گنبد بین دریا، ساختمان ها و زمین ها می کند. مفهوم پیچیده مهندسی لوور ابوظبی یکی از پروژه های نوآورانه و چالش برانگیز موزه را در چندین سال اخیر ساخته است.

معماری موزه لوور ابوظبی -2

نمای ساختمان از 3900 پانل از الیاف بتن فوق العاده محکم (UHPC)  ساخته شده اند.

در این ساختمان دو ورودی خشکی و دریا در نظر گرفته شده است که تمامی بازدید کنندگان می توانند از زوایای مختلفی وارد موزه شوند. ژان نوول ، موزه لوور ابوظبی را جزیره ای در یک جزیره ی دیگر توصیف می کند.

گنبد موزه لوور

سقف و بام موزه یک گنبد مشبک است که ضمن دفع حرارت زیاد محیط بیایانی، گالری ها را با نور طبیعی روشن می کند. این گنبد وسیع دارای قطری 180 متری است و اکثریت موزه را پوشش می دهد و از دریا، مناطق اطراف و شهر ابوظبی قابل مشاهده است. این گنبد توسط یک شرکت اتریشی ساخته شده که متخصص در ساخت فولاد است.

معماری موزه لوور ابوظبی -3

گنبد فوق دارای هشت لایه متفاوت است: چهار لایه بیرونی از فولاد ضد زنگ پوشیده شده و چهار لایه داخلی که در آلومینیوم پوشانده شده اند و توسط یک قاب فولادی 5 متر ارتفاع دارد. قاب از ده هزار اجزای سازنده پیش ساخته به 85 عدد فوق العاده اندازه گیری شده است که هر یک تا 50 تن وزن دارند. گنبد تنها توسط چهار پایه دائمی پشتیبانی می شود که هر کدام 110 متر فاصله دارد. البته این پایه ها در داخل ساختمان موزه پنهان شده اند تا بیننده تصور کند که گنبد شناور است.

ارتفاع گنبد داخلی 29 متر از سطح زمین تا سطح زیرین فاصله است. بالاترین نقطه گنبد 40 متر بالاتر از سطح دریا و 36 متر بالاتر از سطح زمین است.

معماری موزه لوور ابوظبی -4

با توجه به این که گنبد هشت لایه دارد هر اشعه نور باید قبل از ظاهر شدن و سپس ناپدید شدن، از هشت لایه نفوذ کند. نتیجه این روند نمایشی از یک اثر سینمایی خواهد بود چرا که خورشید در طول روز مسیری را طی می کند که می توان نظاره گر رقص نور در سالن باشد. در شب نیز 7850 ستاره از داخل و خارج قابل مشاهده است. نام باران نور برای این اثر نیز از این مهم نشات گرفته است.