معماری اقلیمی
معماری اقلیمی چیست و چگونه پیدا شد؟
نوامبر 18, 2020
جایزه معماری پریتزکر
جایزه معماری پریتزکر چیست؟ چگونه می توان در آن شرکت کرد؟
نوامبر 21, 2020

ساختمان مسکونی تجاری جامی ، بنای تاریخی ثبت شده و پا برجا

ساختمان مسکونی-تجاری جامی

ساختمان مسکونی تجاری جامی ، بنای تاریخی ثبت شده و پا برجا

موقعیت بنای تاریخی ساختمان مسکونی تجاری جامی در خیابان جامی به سال 1328 باز میگردد که در آن زمان جزو مناطق شمالی تهران محسوب می شد که امروزه در بافت مرکزی قرار گرفته است. پیش از آن که این محوطه ساختمان مسکونی و تجاری شود، چند باب مغازه و یک حمام مخروبه وجود داشت که مالک تصمیم گرفت در آن زمان ساختمانی مجلل با کاربری مسکونی و تجاری بسازد.

ساختمان مسکونی-تجاری جامی-1

معماری این طرح را بر عهده ی مهندس وارطان هوانسیان گذاشت. هوانسیان نقشه ای کامل از این زمین تهیه کرد که شامل دو دستگاه ساختمان، مشتمل بر 19 آپارتمان و بیش از ده باب مغازه طراحی می کند که توسط شرکت سنتاپ اقدام به ساخت آن می کند. در این بنا از تسهیلات نوین مسکونی استفاده شده است.

مقاله مرتبط : تاریخچه و معماری میدان حسن آباد

احداث ساختمان مسکونی- تجاری جامی

عملیات ساخت ساختمان مسکونی تجاری جامی از سال 1328 آغاز و در سال 1330 به پایان می رسد و تا سال 1357 با همان کاربری فعالیت داشته است. این بنا وقف هنرستان عالی دختران تهران شد. بعد از انقلاب بنا در اختیار موسسه متقین و زیر نظر اداره اوقاف قرار می گیرد و همچنان درآمد حاصله از آن صرف مخارج هنرستان شد و امروزه کاربری مجموعه نیز با اندکی تغییر برخی واحدها به تجاری به کار خود ادامه می دهد.

ساختمان مسکونی-تجاری جامی-2

سرانجام این ساختمان ثبت ملی شد.

مقاله مرتبط : معماری تالار وحدت و آنچه باید بدانید

وارطان هوانسیان کیست؟

وارطان هوانسیان معمار ارمنی تبار اهل ایران از مدافعان سر سخت معماری مدرن در ایران به شمار می رود.

وی متولد تبریز بود و  برای ادامه تحصیلات به پاریس رفت. او ابتدا به دلیل علاقه اش به نقاشی به تحصیل این رشته در مدرسه هنرهای زیبای بورزار پرداخت پس از مدت کوتاهی به توصیه اطرافیان به رشته معماری روی آورد و به مدرسه اختصاصی معماری پاریس رفت و تحصیلات خود را در شهر سازی همان مدرسه ادامه داد.

وارطان هوانسیان

هوانسیان به مدت 13 سال در فرانسه به کار معماری پرداخت. پس از 17 سال اقامت و عملیات ترمیم خرابی های پس از جنگ جهانی اول در اطراف پاریس به ایران بازگشت و در اداره شهربانی استخدام شد.

او به چاپ مجله آرشیتکت، اولین نشریه تخصصی معماری در ایران پرداخت.

مقاله مرتبط : معماری شهرک امید ، از تاریخچه تا استاندارد ها و اصول طراحی آن

آثار شاخص هوانسیان

طرح مهمانخانه راه آهن تهران، ساختمان مسکونی- تجاری جامی، بنای هنرستان دختران، ساختمان جیپ، هتل فردوسی، هتل دربند، کاخ ولیعهد در سعد آباد، سینما دیانا، مهمانپذیر لاله، سینما متروپل، خانه مسکونی واقع در خیابان طالقانی، ساختمان تجاری مسکونی اخوان، دبیرستان حرفه ای نمازی(شیراز)، ویلای شخصی خودش در زعفرانیه، ساختمان بانک سپه شعبه توپخانه، ساختمان بانک سپه شعبه مرکزی اصفهان، ساختمان بانک سپه شعبه بازار و…

هتل فردوسی

مقاله مرتبط : معرفی بنای تاریخی کاخ صاحبقرانیه

دیدگاه وی

ساختمان های وارطان هوانسیان از معماری مدرن پیش از جنگ جهانی دوم، آرت نوو، دیدگاه های باوهاوس و آثار آدلف لوس و لوکوربوزیه متاثر بود. وی مخالف تقلید از شکل معماری سنتی ایرانی بود.

او در سال 1361 در سن 86 سالگی فوت کرد. در تاریخ 12 آذرماه 1395 در خانه گفتمان شهر و معماری بزرگداشتی برای وی برگزار شد.