هزینه ساخت ساختمان
هزینه ساخت ساختمان مسکونی چگونه محاسبه می شود؟
سپتامبر 6, 2020
پدر معماری معاصر ایران
پدر معماری معاصر ایران کیست؟
سپتامبر 12, 2020

سبک معماری کلاسیک چسیت و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک معماری کلاسیک

سبک معماری کلاسیک چسیت و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک معماری کلاسیک برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان است. زمان معماری کلاسیک با اولین حماسه هومر(سده 7 تا 8 پیش از میلاد) است. این زمان هنگامیست که رشد امپراطوری روم، ظهور مسیحیت و افول امپراطوری روم اتفاق افتاد و این دوره تا اواخر دوره باستان (سده 4 تا 7 پیش از میلاد) ادامه پیدا می کند و تا (سده 7 تا 11 قرون وسطی) تمام می شود. یونان کلاسیک نیز در واقع یک دوره زمانی 200 ساله در آیین یونانی است. این دوره (قرن 4،5 قبل از میلاد) را در فرهنگ یونانی در بر می گیرد.

سبک معماری کلاسیک -1

زیبایی سبک معماری کلاسیک در ساده ترین حالت خود معمولا با تقارن و چیدمان مرتب و منطقی شناخته می شود. در یک کلمه می توان گفت: ویژگی اصلی معماری کلاسیک، هماهنگی و تناسب است. یونانی ها معتقد بودند که از طریق معادلات ریاضی می توان به کمال رسید و این معادلات در قالب شکل ها و سبک های معماری ، خود را به نمایش می گذارد و از نسبت طلایی نشات می گیرد. بسیاری از اعضای بدن شما بر اساس نسبت طلایی با یکدیگر مرتبط هستند و در واقع معماران این دوره، یک بدن ایده آل از لحاظ نسبت های ریاضی را برای اندازه گیری های معماری کلاسیک خود اساس قرار می دادند. ویترویوس، سه مورد از ساده ترین قوانینی را مطرح کرد که یک ساختمان بی نقص باید از آن ها پیروی کند: داشتن دوام و استحکام، کاربردی و زیبا بودن.

ویژگی های معماری کلاسیک

ستون :

ستون شاخصه ی مهم این معماری است. در این معماری ستون سازی وارد حیطه بناسازی شد. در معماری کلاسیک بناها طوری ساخته شده اند که ورودی ها دارای ستون های بلند است. ستون های تزیین شده از خصوصیات اصلی این سبک هستند. ستون ها از لحاظ بصری در نمای ساختمان نقش مهمی بازی می کردند و معمولا از مجسمه و نقش برجسته برای دکور آن ها کمک می گرفتند.

سبک معماری کلاسیک -2

سقف بلند :

دومین خصوصیت معماری کلاسیک داشتن سقف بلند است که بر جلال و شکوه فضای کلاسیک می افزاید. وقتی سقف های بلند وجود دارد پنجره ها هم نیز بلند است.

پنجره های بلند :

پنجره های بلند یعنی از کف تا سقف مخصوص معماری کلاسیک است و سومین ویژگی محسوب می شود که می تواند صاف و هم به صورت تراس دار باشند که نشان دهنده ی جلال و شکوه معماری کلاسیک است.

سبک معماری کلاسیک -3

در این دوره ساختمان ها از حالت چوبی خارج و سنگی و مرمری شدند. بیشتر ساختمان ها باید حداقل یکی دوتا از ویژگی های زیر را داشته باشند:

  • استفاده از ویژگی های متداول دیگری همچون سنتوری و نرده های پلکانی
  • ترجیح دادن طرح ها، نماهای متقارن به نقشه های بی قاعده و نا منظم
  • استفاده از یک یا چند مورد از شیوه های معماری کلاسیک که از اشکال و ابعاد رایج هستند.

رنگهای رایج در سبک معماری کلاسیک

رنگ هایی که در سبک معماری کلاسیک می توان به کار برد رنگ های گرم و پخته است و در واقع از رنگ دلخواه نمی توان استفاده کرد به جای قرمز از زرشکی، به جای سبز از یشمی به جای آبی از سرمه ایی، رنگ هاییست که در سبک کلاسیک استفاده می شود که البته حتما باید با یکی از رنگ های سیاه، قهوه ای و یا طوسی مخلوط شوند. دکوراسیون فضای خانه هایی که به سبک کلاسیک بنا می شوند باید دارای یک یا دو رنگ ثابت باشد مانند سرمه ایی، یشمی، قهوه ای، زرشکی، سدری، طلایی، برنز و صورتی چرک

معماری داخلی کلاسیک

شیوه های معماری کلاسیک

شیوه های سبک کلاسیک دوریك،  یونیک و کرنتین هستند که برگرفته از اجزای بدن انسان بودند.

معماری کلاسیک دوریك : 

کاملا رسمی با ساختمان های بلندی که از سطح زمین بالاتر هستند. ستون ها از پایین به بالا باریک می شوند و یا بدنه ستون از پایین به بالا باریك شده و در قسمت میانی محدب شده و سر ستون ساده و بی تزئین، نسبت ارتفاع به قاعده ، ۶ به ۱

معماری کلاسیک یونیك : 

ستون باریك و بلند با سر ستون پیچ خورده و حلزونی شكل هستند.  طرح ستون این سبک برای بیننده از هر طرف یکسان دیده می شود. نسبت ارتفاع به قاعده ستون در این شیوه ۱ به ۱ و ۱۸ به ۱ یعنی نسبت به ستون دوریسی بلندتر است و تعداد شیارهای روی بدنه ستون نیز ۲۶ عدد است. مهمترین عاملی که تفاوت دوریک و یونیک را مشخص می کند، تغییر شكل سر ستون است. ستون سنگی در سبک یونیک به جای اینكه مستقیماً روی سكوی پله دار قرار گیرد بر روی پایه ستون دایره شكلی که از سنگ یك پارچه تراشیده شده و دارای فرو رفتگی هایی نیز می باشد قرار می گیرد.

سبک معماری کلاسیک -4

معماری کلاسیک کرنتین: 

برای نخستین بار از کرنتین برای ستون ها در داخل معابد استفاده شد. سر ستون ها به شكل کاسه زنگ رو به بالا بودند.

نمونه های سبک کلاسیک

ساختمان‌های زیر از جمله نمونه‌هایی هستند که از سبک کلاسیک در ساخت آن‌ها استفاده شده است:

معبد ارکتیون

معبد یونانی ارکتیون، بین سال ۴۲۱ و ۴۰۶ قبل از میلاد مسیح و در دوران طلایی شهر آتن تأسیس شد. علاوه بر ستون‌بندی‌های شیوه‌ی ایونی آن، نقطه‌ی عطف این معبد «ستون‌های زن‌پیکر» یا همان «کاریاتید»» (Caryatid) در بخش جنوبی ساختمان به حساب می‌آید. این ستون‌ها نسخه‌ی کپی بوده و از ۵ مورد از کاریاتیدهای اصلی آن در موزه آکروپولیس و از یک مورد دیگر در موزه بریتانیا نگهداری می‌کنند.

معبد آرکتیون

معبد پارتنون

قدمت معبد پارتنون به اواسط قرن ۵ قبل از میلاد برمی‌گردد و آن را وقف آتنا، الهه‌ی یونانی‌ها کرده بودند. به طور کلی این معبد را نقطه‌ی اوج توسعه‌ی ستون‌بندی شیوه‌ی دوریک می‌دانند که نوع ساده‌تر ۲ شیوه‌ی دیگر به شمار می‌رود و بیشتر با سرستون‌های دایره شکل خود شناخته می‌شود.

معبد پارتنون

معبد زئوس

معبد زئوس در مرکز شهر آتن واقع شده و تأسیس آن پس از مدت بسیار طولانی (حدود ۶۳۸ سال بعد از شروع ساخت و ساز) در دوران امپراطور هادریان و در قرن ۲ میلادی به پایان رسید. این معبد در زمان خود، یکی از بزرگ‌ترین معابد یونان به حساب می‌آمد و در ساخت آن از ستون‌های شیوه‌ی کورینتی کمک گرفته‌اند.

معبد زئوس

معبد پانتئون

معبد پانتئون رم که امروزه کاربری آن به کلیسا تغییر کرده، ساختمانی استوانه‌ای شکل دارد و رواق یا همان پیشگاه‌خانه‌ی بزرگی از ستون‌های کورینتی را در برمی‌گیرد که سنتوری ساختمان بر روی آن‌ها قرار گرفته است. پانتئون، یکی از ساختمان‌های باقی‌مانده از روم باستان است که به خوبی از آن محافظت شده و درون‌خانه‌ی (Cella) دایره شکل و گنبد دار این بنا، الهام‌بخش بسیاری از سبک‌های احیایی بعدی بوده است

معبد پانتئون