سنگ نورگذر در طراحی داخلی
سنگ نورگذر در طراحی داخلی
آوریل 18, 2021
رنگ های تاثیرگذار درفنگ شویی
رنگ های تاثیر گذار درفنگ شویی
آوریل 19, 2021

فیلیپ جانسون معمار سبکها

فیلیپ جانسون معمار سبکها

فیلیپ جانسون معمار سبکها

فیلیپ جانسون معمارسبکها است. فیلیپ جانسون معمار، موزه‌دار،منتقد و یکی از شخصیت‌های برجسته معماری و طراحی قرن بیستم در آمریکا بود.طوری که بسیاری از ساختمان‌های آمریکا در قرن بیستم براساس اصول معماری او، ساخته شده‌اند.معمارخلاق ونوآوری که آسمانخراش‌های شیشه‌ای را رواج داد.

آثارفیلیپ جانسون

شکل گیری سبک بین المللی

همچنین فیلیپ جانسون معمار سبکها با همکاری هیچکاک اصول معماری مدرن را در کتابی به نام “سبک بین‌المللی ” گردآوری کردند. این کتاب ضمن آشنا ساختن معماران با یک گرایش و راهکار انقلابی در طراحی، باعث شکل‌گیری جنبش و سبکی با همین نام در معماری معاصر جهان شد. سبک بین‌المللی که مشخصه آن کاربرد مصالح مدرن از قبیل شیشه و فولاد و تاکید بر کارکرد و سازه، به جای توجه به دکوراسیون و تزیینات است.جانسون علاوه بر ترویج نظریه سبک بین‌المللی، با خلق برخی از آثار مهم و به یادماندنی‌اش همچون خانه شیشه‌ای (۱۹۴۹) و ساختمان سیگرام (۱۹۵۸) به شهرت و اعتبار دست یافت.

فیلیپ جانسون معمار سبک ها

بخوانیم : ژان نوول کیست؟ همه چیز درباره معمار مشهور فرانسوی


ازویژگیهای معماری فیلیپ جانسون معمار سبکها:

 • فیلیپ جانسون معمار سبکها از مدرنیسم افراطی در خانه شخصی اش تا پست مدرنیسم در ساختمان استفاده میکرد.
 • تحت تاثیر میس وندروهه.
 • اصول معماری اش را از مدرنیسم به پست مدرنیسم وحتی ضد پست مدرنیسم قرار داد.
 • حجم های فضایی خلق شده با فرم های تندیس وار.
 • آب و نور چه طبیعی چه مصنوعی.   

فیلیپ جانسون وتغییر درسبک

فیلیپ جانسون معمار سبکها در دهه هفتاد زندگی­اش، بی­توجه به تجربه حرفه­ ای وموفقی که در سبک مدرن داشت، منتقدان و همکاران خود را درنییورک با یک تغییر سبک ناگهانی از مدرن به سمت سبک جدید پست­مدرن،وهمگام با گروه بسیار جوان تری از معماران، همه راشوکه کرد وبه شکل بارز تغییر سبک خود را اعلام و توجه زیادی به خود جلب نمود. در دنیای تجاری استقبال بسیاری از کار جانسون صورت می گرفت، شاید دلیل این امر توانایی منحصربه فرد او در تغییر سبک از یک پروژه به پروژه بعدی باشد، چرا که بینش و نگاه او همواره در حال تغییر بود.

فیلیپ جانسون

بخوانیم : نورمن فاستر کیست؟ آنچه باید درباره ی این معمار معروف بدانید

تاثیرپذیری جانسون از میس ون در رو

فیلیپ جانسون معمار سبکها در ابتدای کار حرفه ای خود با میس ون در رو کار کرد، کسی که او را بسیار زیاد تحت تأثیر قرار داد و از او همواره به عنوان یک استاد و سازنده بزرگ یاد میکرد.آثار میس ون در رو طرح هایی اند که سازه ساختمان را به واضح ترین و اقتصادی ترین شکل ممکن به نمایش میگذارند. مطابق نظریه او، اگر ساختمانی با سستون هایی فولادی برپا نگه داشته شده است، این ستون ها باید بجای پنهان شدن در پشت سنگ یا آجر، بصورت مرئی و نمایان در ساختمان رها شوند. خانه شیشه ای جانسون بطور کامل تاثیرپذیری وی را از نظریات میس ون در رو به نمایش میگذارد.

فیلیپ جانسون-4

نظریات جانسون

 • جانسون اعتقاد براین داشت که تفاوتی ندارد که چند ساختمان بنا کرده اید، کیفیت به مقدار بستگی ندارد. کیفیت بناواثر تنها به این بستگی دارد که برای تحت تأثیر قراردادن و دگرگون کردن فرهنگ ریسک کرده باشید. وباید توجه داشته باشید که در ساختمان سازی و در اینکه یک ساختمان عجیب یا یک ساختمان اصیل بسازید، ریسکی وجود ندارد. باید مانند معماران بزرگ تاریخ دست به ریسک های واقعی بزنید.
او میگوید به نظر من یک معمار وقتی میتواند خودش را برای این کار آماده کند که سه اصل را دارا باشد:
 • باید دانش کاملی از تاریخ معماری داشته باشد.
 • با تسلط بر مصالح و شکل پرورش یافته باشد.
 • و اینکه باید در هنرها و ایده های روز فردی مطلع و دست اندرکار باشد.
 • باید تاریخ معماری را با دقت مطالعه کرد.تنها راه برای یک معمار که بتواند واقعاً تاریخ فضاهای معماری را مطالعه کند، بازدید از آن ساختمان هاو تجربه فضای آنهاست.
 • هر معماری باید کمی انقلابی باشد. نسخه برداری از روی ساختمان های قدیمی به هیچ گونه تلاش و خطرپذیری احتیاج ندارد. باید این جرأت را داشته باشید که بر خلاف عادت عمل کنید.
 • فیلیپ جانسون معمار سبکها براین باور بود که یک بنا واثر خوب بیشتر نتیجه یک کارفرمای خوب و یک پیمانکار خوب است تا یک معمار خوب.  
معمارسبک ها

 فیلیپ جانسون معمار سبکها با افزایش آگاهی و معلومات عمومی در زمینه معماری و شهرسازی و نیز افزایش سواد بصری مردم، آنان را نسبت به معماری و محیط اطراف خود حساس تر کرد و ضمن بالابردن انتظارات مردم از کیفیت فضاهای ساخته شده، نقش مهمی در ارتقاء کیفیت ساخت وسازو بهبود سیمای شهرهای کشور ایفا کرد.