بررسی مصالح بکار رفته – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش ششم)
می 21, 2020
بررسی امنیت ساختمان - نکات کلیدی هنگام خرید خانه
بررسی امنیت ساختمان – نکات کلیدی هنگام خرید خانه (بخش هفتم)
می 26, 2020

معرفی بنای تاریخی باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان

معرفی بنای تاریخی باغ موزه نگارستان

بنای تاریخی باغ موزه نگارستان یکی از قدیمی ترین باغ های تهران قدیم است؛ که بنای آن به دستور فتحعلی شاه قاجار در سال 1222 هجری قمری ساخته شده است. کاربری بنای مذکور ، استفاده در فصول گرم سال بوده یا به عبارتی بنای ییلاقی محسوب می شده که پادشاه، تابستان ها در آن اوقات می گذرانده است.

بنای تاریخی باغ موزه نگارستان - 1

باغ موزه ی نگارستان به سبک کلاه فرنگی ساخته شده است. کوشک یا کلاه فرنگی نوعی پاویون است که در فضایی باز و مشجر قرار دارد و در تمام جهات یا از برخی جهات رو به فضای باز است. این بنا دارای دو عمارت اصلی دلگشا و قلمدان ، 64 اتاق ، 4 تالار ، کتابخانه با 4 سالن و 600 متر زیربناست.

چرا این باغ را نگارستان می نامند؟

این باغ موزه به این دلیل نگارستان نامیده شده است که در یکی از اتاق های عمارت آن تعداد زیادی تابلو نقاشی ( اغلب نقاشی های پرتره) به نمایش در آمده بوده است. این آثار به دست هنرمندانی چون میرزاجانی نقاش ، میرزا بابا نقاش و عبدالله خان نقاش باشی کشیده شده اند.

بنای تاریخی باغ موزه نگارستان - 2

امروزه قسمت کوچکی از باغ و ساختمان کاخ برجای مانده که در زمین های آن، ساختمان هایی از جمله دانشسرای عالی پیشین ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت فرهتگ و ارشاد اسلامی بنا شده است.

وقایع و اتفاقات:

اتفاقات تاریخی متعددی در این باغ رخ داده و رقم خورده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نخستین مدرسه فلاحت در زمان مظفرالدین‌شاه در سال 1318هجری قمری (1279هجری خورشیدی) توسط داشر اتریشی در این مکان تأسیس شد.
  • با گذشت زمان از آنجا که این باغ دیگر جزو بناهای سلطنتی محسوب نمی شد، رو به ویرانی گذاشت تا اینکه در سال 1307 هجری خورشیدی، وزارت معارف در این محل سه بنای بزرگ ساخت و  به دارالمعلمین اختصاص داد. برای اینکار از معمار و مهندس مهاجر روس، الکسی مارکف کمک گرفته شد. سپس با رعایت اصول معماری ایرانی ، نقشه ی تبدیل عمارت به دارالمعلمین تهیه گردید. باغ نگارستان نیز به دست سید علی اکبر باغبان طراحی شد.
بنای تاریخی باغ موزه نگارستان - 3
  • در 1315هجری خورشیدی کتاب‌خانه باغ ساخته شد که معاونت آن را پروین اعتصامی به‌عهده داشت.
  • از سال 1341تا 1370 هجری شمسی، دانشکده علوم اجتماعی در این محل دایر بود و پس از انتقال آن ، زمانی که در 1372 قصد واگذاری و تخریب آن را داشتند، دکتر روح الامینی مقاله ای با عنوان حسب حال در روزنامه اطلاعات نوشت و به واگذاری و تخریب آن اعتراض نمود.
بنای تاریخی باغ موزه نگارستان - 4
  • بعد از نزدیک به 2 سال متروکه بودن، در آبان 1374 دکتر حسین حبیبی ، معاون اول رئیس جمهور وقت، از این مکان دیدن و یکی از کارشناسان میراث فرهنگی به نام مهندس دانشور را برای تهیه نقشه و بازسازی باغ معرفی کرد. او نیز با هماهنگی دانشگاه، نقشه اولیه را بدست آورد و تغییرات انجام شده را اصلاح کرد.