جدا کننده پلکسی گلاس
جدا کننده پلکسی گلاس ؛ راهکاری مناسب در ایام کرونا
نوامبر 16, 2020
ساختمان مسکونی-تجاری جامی
ساختمان مسکونی تجاری جامی ، بنای تاریخی ثبت شده و پا برجا
نوامبر 20, 2020

معماری اقلیمی چیست و چگونه پیدا شد؟

معماری اقلیمی

معماری اقلیمی چیست و چگونه پیدا شد؟

از دهه 70 میلادی یا بطور دقیق تر بعد از جنگ اعراب و اسرائیل در اکتبر 1973، موضوع معماری اقلیمی مجددا در حوزه معماری غرب مورد توجه قرار گرفت. اتفاق مهم دیگر در این دهه ، پیدایش گروه های سیاسی و غیر سیاسی سبز در غرب بود. این گروه ها عنوان کردند که تکنولوژی کنونی بشر مخرب محیط زیست است.

افزایش روزافزون کارخانجات و مصنوعات صنعتی، تولید گازهای گلخانه ای و سمی، از بین بردن جنگل ها و مراتع و نهایتا افزایش بهره برداری از منابع طبیعی، زیست بوم کره زمین را ستَرون می کند یا به عبارتی، محیط زیست دیگر قادر به بازتولید خود و حیات نخواهد بود. لذا اقلیم و محیط زیست در حوزه های مختلف از جمله معماری از این دهه در کشورهای غربی به صورت موضوعی مهم عنوان شد.

معماری اقلیمی -1

از نظر لوکوربوزیه، خانه ماشینی است برای زندگی و با امکانات و تجهیزات مدرن می توان هر گونه شرایط آسایش را در ساختمان فراهم کرد. ساختمان ها با این گونه معماری اگرچه زیبایی های عصر مدرن و دستاوردهای آن را به نمایش می گذارند، اما پوسته شیشه ای و فلزی این بنا ها در زمستان حرارت زیادی از دست می دهند و در تابستان حرارت بسیار زیادی از خورشید به داخل ساختمان منتقل می کنند.

معماری اقلیمی در دانشگاه ها

از نیمه دهه 70 میلادی ، معماری اقلیمی ابتدا در دانشگاه ها مطرح شد. هدف، کاهش مصرف انرژی های فسیلی و اتکا به انرژی های پاک و تجدید شونده در ساختمان ها بود. پس از آن چندین مقاله و کتاب در این حوزه منتشر شد و نهایتا تعدادی خانه و ساختمان های دیگر به سبک معماری اقلیمی طراحی و اجرا گردید. معماری اقلیمی و معماری اکو-تک از دو خاستگاه نسبتا متفاوت شروع شدند ولی قرابت زیادی بین این این دو سبک معماری وجود دارد و تفاوت چندانی نمی توان بین این دو قائل شد اگر چه در معماری اکو-تک توجه بیشتری به استفاده از فناوری های جدید و نوآوری در طرح معماری ملاحظه می شود.

معماری اقلیمی -2

اولین بنای مدرن با معماری اقلیمی

دبیرستان بخش سنت جورج نزدیک شهر لیورپول در ساحل غربی انگلستان توسط امسلی ا. مورگان طراحی شد. اجرای ساختمان در سال 1962 به اتمام رسید. این ساختمان یکی از اولین بناهای مدرن است که با توجه به اقلیم طراحی شده است. ضلع جنوبی ساختمان کاملا شفاف است تا آفتاب مایل زمستان فضای داخل بنا را در این فصل گرم کند. بام ساختمان دارای شیب یک طرفه است.

معماری اقلیمی -3

بدین صورت باد سرد زمستان که از سمت شمال می وزد، نفوذ کمتری به داخل بنا دارد و سطح آفتابگیر ضلع جنوب افزایش یافته است. مزیت دیگر آن که بام شیبدار در مقابل بارندگی از بنا بهتر محافظت می کند.