انواع نما
انواع نما و مصالح مناسب برای نما کدامند؟
فوریه 1, 2021
موکت اداری
چگونه یک موکت اداری مناسب انتخاب کنیم ؟
فوریه 5, 2021

سبک معماری دیجیتال به چه نوع معماری گفته می شود؟

معماری دیجیتال

سبک معماری دیجیتال به چه نوع معماری گفته می شود؟

معماری دیجیتال را معماری خلق فضا با استفاده از تکنولوژی و امکانات پیچیده گرافیکی در رایانه می‌دانند که این امکان را برای معماران فراهم می‌کند بدون استفاده از مدل‌های فیزیکی و یا ماکت های رایج بتوانند برای محیط‌های پیچیده ماهیت بصری ایجاد کنند تا امکان تصور و تخیل فضا تا حد بالایی ممکن شود. محیط تجزیه‌ وتحلیل دیجیتال تقریباً از دهه 1960 به کمک طراحی معماری آمد. به‌تدریج و با ورود این امکانات و فناوری‌های طراحی معماری دستخوش تغییر شد و فرم ها به سمت احجامی که هیچ محدودیتی در آن‌ها وجود نداشت پیش رفتند. این سامانه را طراحی و ساخت دیجیتال CAD/CAM می‌نامند.

معماری دیجیتال -1

ازلحاظ هنری فرم این معماری فریبنده و مقبول همگان است و خود به ‌تنهایی یک جاذبه توریستی را به همراه دارد. هدف این سامانه به‌طور خلاصه طراحی و تولید بنا با استفاده از ابزارهای دیجیتال است. مدل‌سازی صحیح دیجیتالی، عبارت‌اند از ارائه مدلی کامپیوتری با استفاده از نرم‌افزارهای مدل‌سازی که به کمک آن بتوان خواسته‌ها و شرایط دنیای واقعی (مانند مسائل اقلیمی) را بر روی آن بار کرده و اطلاعات موردنیاز برای ساخت بنا را از آن استخراج کرد.

بخوانیم : سبک معماری بیوفیلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

1- خانه اپرای سیدنی، استرالیا (Sydney Opera House)

از اولین نمونه‌های معماری دیجیتال است و از متمایزترین بناهای قرن بیستم هست. اپرا هاوس شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است. گفتنی است که پوسته حلزونی شکل اپرا هاوس شامل یک‌میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانیت سوئدی می‌شود. بام این سازه از ۲۱۹۴ قطعه بتنی ساخته ‌شده که وزن تقریبی هرکدام ۱۵ تن هست.

اپرا هوس - معماری دیجیتال

این بلوک‌های بتنی با بیش از یک ‌میلیون کاشی ساخت سوئد پوشیده شده است. در ساختمان اپرای سیدنی ۶۲۲۵ مترمربع شیشه به‌کاررفته که به‌صورت ویژه توسط فرانسه برای این ساختمان تولیدشده است. از کامپیوتر برای تحلیل پوسته سقف و دیوارهای شیشه‌ای استفاده‌شده است. پوسته بادبانی مقطعی از یک کره با قطر 75 متر و از قطعاتی از بتن پیش‌ساخته بود. در این پروژه هیچ دو قطعه‌ای ابعاد یکسان ندارند، ولی تغییرات آن‌ها از نظم خاصی پیروی می‌کند. پوشش شیشه‌ای ترکیبی از یک استوانه در تقاطع با دو مخروط است.

اپرا هوس -2

بخوانیم : معماری پرش کیهانی چیست و چگونه ایجاد شده است؟

2- ساختمان تالار شهر لندن (London City hall)

این ساختمان که در منطقه ساوت‌وارک لندن و در نزدیکی رودخانه تایمز و پل تاور بریج قرار دارد توسط نورمن فاستر طراحی‌شده است. ساخت این بنا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به طول انجامید. فرم کلی این ساختمان تمام شیشه از یک تخم مرغ ناموزون الهام گرفته‌شده است. این ساختمان دارای ویژگی معماری پایدار شامل: فرم بهینه ساختمان، استفاده مجدد از انرژی ذخیره‌شده، استفاده از پنل های خورشیدی، استفاده از مصالح تجدید پذیر هست.

سیتی هال لندن - معماری دیجیتال

ازآنجایی‌که فرم ساختمان کروی شکل است باعث بهینه‌سازی طرح ازلحاظ اقلیمی، سازه‌ای و.. (75 درصد سطح کمتری در مقایسه با ساختمان‌های چهارگوش در معرض نور خورشید قرارداد.) شده است که برای رسیدن به این بهینه‌سازی مدلی دیجیتالی تولید شد که در آن‌یک چندضلعی محاط بر کره مبنا تعریف‌شده بود. با ساخت مدل پارامتریک، امکان انتقال مدل به طراحان برای تغییر پارامترها و رسیدن به کانسپت بهینه، فراهم شد. ابعاد دقیق شیشه‌های نما به‌وسیله کامپیوتر و برش با دستگاه برش دهنده CNC صورت گرفته است.

سیتی هال لندن -2