ساختمان کلنگی
ملک کلنگی به چه خانه ای گفته می شود؟
نوامبر 29, 2020
ساختمان جدید 2020
6 ساختمان جدید و جذاب جهان در سال 2020
دسامبر 2, 2020

10 فاکتور ملک کلنگی مناسب خرید و ساخت و ساز کدام است؟

ملک کلنگی

10 فاکتور ملک کلنگی مناسب خرید و ساخت و ساز کدام است؟

افزایش سن ساختمان و سطح بهره برداری از ملک به مرور کم و فرسودگی بنا بیشتر می شود تا آنجا که هم سکونت و هم کار در ساختمان را دشوار می کند. در اصطلاح به این گونه املاک، کلنگی می گویند. به طور کلی ملک کلنگی یعنی خانه ای که قابلیت سکونت ندارد (عمر مفید ساختمان تمام شده) و فقط ارزش زمین در نظر گرفته می شود. در این نوشتار به 10 فاکتور ملک کلنگی مناسب خرید و ساخت و ساز اشاره می شود :

1- ابعاد ملک کلنگی مناسب برای ساخت و ساز

مثلا فرض کنید قصد خرید ملک کلنگی مناسب به مساحت 200 متر مربع دارید کدامیک از ابعاد 10*20 يا ابعاد 8*25  به نظر شما بهتر است و چرا؟
 بايد بدانيم براي يک زمين 200 متر مربعي اجازه ساخت 4 طبقه مسکوني روي پيلوت يا پارکينگ را مي دهند به شرطي که بتوانيم پارکينگ به تعداد واحدها تامين کنيد. همچنين اين را هم بايد بدانيد به ازاي هر واحد مسکوني يک واحد پارکينگ بايد تامين شود و معمولا پارکينگ مزاحم قبول نمي کنند و خريد پارکينگ از شهرداري هم نداريد. بنابراین زميني که ابعاد آن 10*20 است تعداد بيشتري پارکينگ نسبت به زميني که ابعاد آن 8*25 است تامين مي کند اولي حدود 4 تا 5 واحد پارکينگ تامين مي کند و ديگري حداکثر 3 تا پارکينگ تامين مي کند.

ملک کلنگی برای ساخت و ساز

2- کدام ملک کلنگی مناسب است؟ شمالی یا جنوبی؟

نکته ديگري که در خريد ملک کلنگي بايد در نظر گرفت شمالي يا جنوبي بودن ساختمان است به نظر شما کدام ملک براي ساخت و ساز بهتر است ملکي که جنوبي یا شمالي است؟

اين را بايد بدانيد که 6% مساحت موجود زمين ملک شمالي را بايد در هنگام ساخت به عنوان نورگير در نظر بگيريد مثلا اگر زمين 400 متر مربعي شمالي داشته باشید باید 24 متر مربع نوگیر در نظر بگیرید. يعني اينکه در هر طبقه 24 متر مربع کمتر نسبت به زمين جنوبي داريد!

مقاله مرتبط : نکات کلیدی هنگام خرید خانه که باید بدانید

3- محل قرار گیری ملک

هنگام بازدید از ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. ممکن است بعضی کوچه‌ها باریک باشند و در نتیجه عبور و مرور در آن دشوار شود. این موضوع به خصوص هنگام ساخت و ساز و عبور و مرور ماشین های سنگین و اسباب‌کشی می‌تواند اهمیت زیادی پیدا کند. به علاوه برخی کوچه‌ها و خیابان ها بسیار پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن قرار داشته باشد احتمالا باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه داشته باشید.

همچنین ممکن است با خودروهایی مواجه شوید که جلو در ساختمان شما پارک خواهند کرد و برای خروج از خانه با مشکل مواجه شوید. بنابراین توجه به کوچه نیز جزو قواعد خرید خانه کلنگی محسوب می‌شود.

محل قرارگیری ملک

4- دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

برای بسیاری از افراد، دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو اهمیت بالایی دارد. این مساله حتی ممکن است برای کسانی که از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمی‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود.
در هر صورت قابلیت دسترسی می‌تواند یک امتیاز به حساب آید. بنابراین دقت به این موضوع حین بازدید از ملک مورد نظر، خالی از فایده نیست. دسترسی داشتن به ایستگاه های حمل و نقل عمومی می تواند یک امتیاز مثبت برای ملک باشد چه خودتان بخواهید در آنجا زندگی کنید چه فروشنده ملک باشید.

5- امکانات رفاهی در نزدیکی ملک

هنگام بازدید از ملک و در حال گذر از محله، دقت کنید که چند سوپرمارکت، میوه فروشی، نانوایی و مواردی از این دست در آن محله وجود دارد. همچنین برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد.
برای بعضی دیگر قابلیت دسترسی به درمانگاه‌ها مهم است. در واقع می‌بایست به نیازهای خود یا ساکنان ساختمان پس از ساخت توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

6- ملک در مسیر قنات

ممکن است شخصی سال ها در ملکی زندگی کرده باشد ولی از وجود قنات در زیر ملک خبر نداشته باشد. اگر این مسئله وجود داشته باشد و ملک بر روی قنات باشد و خریدار قصد ساخت و ساز در آن ملک را داشته باشد هنگام گود برداری با مشکل روبرو خواهد شد.

دسترسی رفاهی محله

مقاله مرتبط : مراحل ساخت ساختمان مسکونی

7- محدودیت های ساخت و ساز

بررسی قابلیت ساخت و ساز ملک کلنگی نکته بسیار مهمی می باشد چرا که گاهی ممکن است بنا به دلایلی اجازه ساخت و ساز در زمین یا ملک کلنگی داده نشود .برخی از مناطق به دلیل قرار داشتن در مجاورت مکان هایی مانند پادگان های نظامی ممکن است با محدودیت هایی در ساخت و ساز مواجه شوند. بنابراین توصیه می شود که قبل از هر اقدامی این مسئله به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

8- بَرِ اصلاحی ملک کلنگی

آن حدی از قطعه زمین که مشرف به گذر بوده و از قسمت عمق مستلزم عقب نشینی باشد را بر اصلاحی می گویند. عقب نشینی ملک معمولاً در زمان تجدید بنا اعمال می شود اگر تخریب شامل قسمتی از بنا باشد سند اولیه ابطال می شود و سند مالکیت جدید مطابق وضع کنونی ملک صادر می گردد. ملک کلنگی مناسب است که بر اصلاحی نداشته باشد یا حداقل اصلاحی را داشته باشد.

9- بررسی امکان تجمیع

در بعضی موارد تجمیع املاک از نظر شهرداری دارای امتیازاتی است. بنابراین در زمان خرید ملک کلنگی پیشنهاد می شود که امکان تجمیع ملک نیز بررسی شود.

ملک کلنگی برای ساخت و ساز-2

10- نوع بافت منطقه

نوع بافت منطقه در شرایط ساخت و ساز بسیار مؤثر است. مثلاً اگر فردی قصد ساخت و ساز در مناطق فرسوده را داشته باشد، اگر مساحت ملک کلنگی ١۵٠ متر و بیشتر باشد. از یک طبقه مضاعف در ساخت و ساز بهره مند می شود.