نواع فرم سازه ای
انواع فرم سازه ای چیست و به چه شکل عمل می کند؟
نوامبر 9, 2020
معماری باغ دولت آباد
هر آنچه باید در مورد معماری باغ دولت آباد یزد بدانید
نوامبر 13, 2020

موزه کورپوس ؛ موزه ای جذاب اما عجیب و غریب

موزه کورپوس

موزه کورپوس ؛ موزه ای جذاب اما عجیب و غریب

موزه مکانی است که مجموعه آثار باستانی و کالاهای گرانبها با هدف آموزش، انتشار اطلاعات و سرگرمی را در معرض نمایش عموم می گذارد. موزه کورپوس ، یکی از موزه های منحصربفرد دنیاست و از بزرگترین سازه هایی است که به منظور نمایش پیچدگی جسم انسان افتتاح شده است.

موزه کورپوس -1

این ساختمان اعجاب برانگیز از شاهکارهای هنر معماری در هلند است و البته شاهکاری در زمینه علم پزشکی است. کورپوس در زبان لاتین به معنی «بدن» است و در واقع یک مدل غول آسا از آناتومی بدن انسان است. بازدید از این موزه با شعار «سفر به درون بدن انسان» تبلیغ می شود.

معماری موزه کورپوس

نمای بیرونی این موزه که برخی آن را شاهکاری در زمینه علم پزشکی می دانند یک مدل غول پیکر از جسم انسان است و طراحی داخلی این ساختمان 35 متری نیز به شکل درون بدن انسان ها طراحی شده است. توسط شرکت  PBV Architecten  طراحی شده است. در این موزه اجزا و اندام های واقعی انسان به شیوه پلاستینه شدن محافظت شده و در معرض بازدید عموم قرار گرفته اند. پلاستینه شدن یک روش در کالبد شناسی است.

موزه کورپوس -2

در این فرآیند، آب و چربی را از بافت های بدن جدا کرده و پلاستیک را جایگزین آن می کنند. هاگنز، آناتومیست آلمانی با روش ابداعی خود توانست اجزای بزرگ تر و بیشتری از بدن انسان را پلاستینه کند. 25 کارشناس از حوزه های متفاوت پزشکی در این موزه مستقرند. بطور متوسط هر 7-8 دقیقه یک گروه و هر گروه حداکثر 16 نفره می توانند وارد این انسان غول پیکر شوند.

موزه کورپوس -3

این ساختمان 35 متری در اصل راه ورود به بدن انسان است و شما با ورود به این ساختمان از پایین ترین قسمت بدن یک انسان تا بالاترین قسمت آن با اجزاء و قسمت های مختلف و نحوه کارکرد بدن یک انسان آشنا می شوید. بازدیدکنندگان می توانند تمامی قسمت های داخلی بدن را لمس کنند و با نحوه کارکرد دقیق آن ها آشنا شوند. آموزش و تفریح در کنار هم در این موزه به چشم می خورد. پژوهشگران معتقدند کارایی و اثردهی این موزه بسیار بالاتر است.

کورپوس در 14 مارس 2008 توسط بانو ملکه بئاتریس در بزرگراه آ44 آمستردام افتتاح گردیده است.