transitional
طراحی داخلی و دکوراسیون به سبک انتقالی یا ترنزیشنال
ژوئن 24, 2020
اصول طراحی ویلا
اصول طراحی ویلا و نکاتی که باید بدانیم
ژوئن 28, 2020

هزینه ساخت ساختمان مسکونی چقدر است و معیارهای محاسبه آن چیست؟

هزینه ساخت

هزینه ساخت ساختمان مسکونی چقدر است و معیارهای محاسبه آن چیست؟

شاید در حین تصمیم گیری برای ساخت ساختمان مسکونی ، اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که هزینه ساخت ساختمان مسکونی چقدر است؟

انسان‌ها از آغاز، خودشان خانه هایشان را می‌ساختند و هنوز هم میل به ساختن خانه طبق امیال و سلیقه شخصی، کار جذابی به ‌نظر می‌آید. خیلی‌ها ترجیح می‌دهند دشواری‌های ساختن خانه را تحمل کنند، اما در عوض جایی زندگی کنند که با دستان خودشان و بر اساس نقشه خود آن را ساخته‌اند.

با توجه به وضعیت مسکن و نوسان و بالا رفتن بی‌امان قیمت‌ها تخمین هزینه ساخت خانه کار ساده‌ای نیست. چراکه باید هزینه ساخت آپارتمان، هزینه ساخت اسکلت، هزینه جواز ساخت و همچنین قیمت زمین محاسبه شود تا هزینه ساخت ساختمان مسکونی برای هر مترمربع به ‌دست بیاید.

معامله خانه و ثبت سند-8

در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل تأثیرگذار در نحوه محاسبه هزینه ساخت ساختمان مسکونی بپردازیم که عبارتند از:

  1. موقعیت ملک
  2. فرآیند نقشه برداری ، نقشه کشی و همکاری با شرکت های فنی مهندسی
  3. فرآیند ساخت
  4. نوع اسکلت سازه ای
  5. تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان
  6. نازک کاری و دکوراسیون داخلی
  7. نمای ساختمان
  8. هزینه های پیش بینی نشده

همچنین فرمول نحوه محاسبه هزینه ساخت آپارتمان بطور تقریبی به شرح زیر است :

متراژ هر طبقه (مفید و غیرمفید) * (تعداد طبقات + نصف طبقات پارکینگ) * هزینه هر مترمربع (شامل جواز + ساخت) = هزینه ساخت

هزینه ساخت ساختمان مسکونی - 1

موقعیت ملک

اولین عامل، قیمت خود زمین است و وابسته به مکان و ابعاد آن است. بعضی زمین ها از لحاظ موقعیت های دسترسی و محلی در مناطق مرغوب و با زیر ساخت های کامل هستند، به همین علت دارای قیمت بالاتری هستند.

فرآیند نقشه برداری ، نقشه کشی و همکاری با شرکت های فنی مهندسی

عامل بعدی تهیه نقشه های طراحی ساختمان مسکونی و اخذ مجوزهای لازم است. این عامل نیز مستقیما به ابعاد زمین و مقدار فضای ساخت، وابسته می باشد. نقشه برداری در زمین های کوچک و مسطح هزینه کمتری را نسبت به زمین های ناهموار و بزرگ دارد. همچنین هرچه متراژ بیشتری نیاز به طراحی داشته باشد، تعرفه های بیشتری باید به شرکت های مهندسی و معماری پرداخت شود، همچنین نوع طراحی نیز مهم است.

هزینه ساخت ساختمان مسکونی - 2

پروسه تعریف فضاها و طراحی یک پلان ساده بسیار متفاوت از طراحی های متنوع و خلاقانه همراه با طراحی داخلی و جزییات می باشد. طرحهای خاص مدرن یا کلاسیک هم در نما و هم در پلان نیاز به اتودهای بیشتر و طراحی جزییات دقیق تری دارند و به همان نسبت زمان و هزینه بیشتری را به پروژه تحمیل می کنند و به همان نسبت نقشه های سازه و تاسیسات نیز تحت تاثیر نوع معماری ساختمان قرار دارند.

هزینه ساخت ساختمان مسکونی - 3

بعد از اینکه طرح ها اعم از نقشه های ساختمان ، محوطه سازی و نما تکمیل شد، باید جواز ساخت را از مراجع قانونی اخذ کرد که نیاز به پرداخت عوارض و هزینه های جانبی دارد.

 همان طور که قبلا توضیح داده شد ، می بایست پیش از شروع ساخت‌وساز پروانه ساخت اخذ شود. بدون داشتن پروانه هر گونه تغییری در ساختمان غیرقانونی است و شهرداری حق دارد در هر مرحله از ساخت که متوجه این موضوع بشود، از ساختن جلوگیری کند.
اطلاعات مربوط به ملک را در خود دارد؛ محل ساخت، کاربری ملک، مساحت زمین، نوع اسکلت، تعداد طبقات، میزان تراکم، شماره پلاک ثبتی زمین، نام و مشخصات سازنده، نام مهندس ناظر و تاریخ صدور پروانه ساخت از جمله مواردی هستند که در پروانه ساخت موجود است.

فرآیند ساخت

بخش اصلی هزینه بر ساخت ساختمان مسکونی ، فاز دوم یعنیعملیات ساختمانی آن است. اولین فاز آن، آماده سازی زمین است. اگر زمین دارای عوارض و پستی بلندی های زیادی باشد، عملیات خاکبرداری، خاکریزی و تسطیح و پاکسازی آن شامل حذف برداشت سنگ ها و خاکروبه ها، نیاز به ماشین آلات بیشتر، عوامل اجرایی و زمان قابل ملاحظه ای دارد که تمام آنها منجر به هزینه های بسیار زیادی می شود.

هزینه ساخت ساختمان مسکونی - 4

فرآیند ساخت با پیاده سازی دقیق فونداسیون و ساختار سازه ای ساختمان شروع می شود. این اقدام نیاز به نقشه برداری دقیق دارد. همچنین وجود طرح های ویژه در طراحی ساختمان مسکونی، تمهیدات سازه ای را می طلبد که شامل محاسبات سازه ای پیچیده تر و عملیات اجرایی طولانی تر و دقیق تری است.

نوع اسکلت سازه ای

اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی هزینه‌ای کمتری دارد و در برابر حرارت مقاوم‌تر است. اما از سویی دیگر اجرای آن به‌کندی پیش می‌رود و وزن بسیار زیادی دارد.

برای ساخت اسکلت بتنی نیازی به نیروی متخصص کار نیست. همین مساله که بعضی آن را جزو مزایای اسکلت بتنی می‌دانند، می‌تواند از معایب آن هم باشد. در‌حالی‌که برای ساخت اسکلت فلزی، کار را حتما باید نیروهای متخصص انجام بدهند. در غیر این صورت ایمنی ساختمان بسیار پایین می‌آید.

هزینه ساخت ساختمان مسکونی - 5

غیر از مساله هزینه ساخت اسکلت یکی از اسبابی که پیمانکاران به ساخت اسکلت بتنی روی می‌آورند، به هزینه ساخت اسکلت برمی‌گردد؛ هزینه ساخت اسکلت بتنی در بازار می‌تواند چند ماهه پرداخت شود، اما هزینه ساخت اسکلت فلزی تنها طی چند هفته تسویه می‌شود.

تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان

بعد از اجرای سازه، فاز سوم ساخت ساختمان مسکونی آغاز می شود که در آن باید لوله کشی های تاسیسات انجام شود. آپارتمان های بزرگ و لوکس که دارای اتاق ها و فضاهای زیاد و متنوع هستند به تاسیسات پیشرفته تری از جمله تجهیزات نورپردازی، سرمایشی و گرمایشی، تهویه مطبوع و… نیاز دارند. همچنین محوطه سازی نیز تاسیسات خاص خود را لازم دارد که بنا به وسعت و تعداد المان های طبیعی و انسان ساخت آن باید طراحی و اجرا می شود.

نکات کلیدی خرید خانه - بررسی تاسیسات-3

نازک کاری و دکوراسیون داخلی

فاز چهارم ساخت ساختمان مسکونی از جانمایی فضاها و دیوارهای سازه ای شرو ع می شود و تا مرحله نازک کاری و دکوراسیون داخلی و نما پیش می رود. هرکدام از این بخش ها بنا به خواسته های طرح، دارای طراحی ها و مراحل اجرای متفاوتی هستند. به عنوان مثال آپارتمان های لوکس دارای جزییات و دکوراسیون های پرکاری هستند که اجرای آنها و متریال خاص آنها، تاثیر قابل توجهی بر هزینه های ساخت می گذارد.

فاز چهارم - نازک کاری و دکوراسیون داخلی - 1

نمای ساختمان

همچنین مبحث نما ار لحاظ هزینه ای خود بخش مجزایی در ساختمان سازی است. ارائه طرح های متنوع و گیرا توسط طراحان و استفاده از متریال مختلف و اجرای نماهایی با فرمهای مختلف و ویژه نیاز به سرمایه و صرف وقت بیشتری دارد.

هزینه ساخت ساختمان مسکونی -6

هزینه های پیش بینی نشده

در نهایت باید یادآور شد یک سری هزینه های پیش بینی نشده نیز در تمام مراحل ساخت وجود دارد که مربوط به تغییر طرح، تاخیرهای ناشی از شرایط آب و هوایی و یا مشکلات اجرایی می باشد. با جمع بندی تمام اینها و مشورت با تیم های اجرایی با تجربه می توان حدودی از هزینه ساخت ساختمان مسکونی را تخمین زد.