معماری باغ دولت آباد
هر آنچه باید در مورد معماری باغ دولت آباد یزد بدانید
نوامبر 13, 2020
مبلمان چسترفیلد
مبلمان چسترفیلد ، و نقش آن در دکوراسیون رویایی ما
نوامبر 15, 2020

ژان نوول کیست؟ همه چیز درباره معمار مشهور فرانسوی

ژان نوول

ژان نوول کیست؟ همه چیز درباره معمار مشهور فرانسوی

ژان نوول ، معمار برجسته فرانسوی متولد سال 1945  در فومل فرانسه است. وی در سن 16 سالگی به کلاس نقاشی می رفت تا این که خانواده اش به این نتیجه رسیدند که بتواند معماری مطالعه کند در حالی که فکر می کردند از هنر کمتر ریسک پذیر است. نوول به پاریس نقل مکان کرد و برای کسب مقام اول در یک رقابت ملی برای حضور در مسابقات شرکت کرد.

ژان نوول -1

  از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰، نوول به عنوان دستیار در کنار معماران کلود پارت و پل ویرلیو شروع به فعالیت کرد. پس از گذشت تنها یک سال، وی را به عنوان مدیر پروژه مسئول ساخت یک مجتمع بزرگ آپارتمانی انتخاب کردند. او جنبش مریخ را در سال 1976 و یک سال بعد ، Syndicat de l’Architecture بنیان گذاری کرد.

آتلیه های وی امروزه در لندن، کپنهاگ، رم، مادرید و بارسلوناست و بیش از 40 پروژه فعال در 13 کشور جهان دارد. ارزش شرکت طراحی وی بیش از 25 میلیون یورو تخمین زده شده و 180 کارمند حرفه ای در آن مشغول به کارند.

افکار ژان نوول

او در مورد کارهایش می گوید :« همه چیز نمایشی است و من تصویرگر این پرده های نمایش هستم.»

«معماری مانند سینما دو بعدی از زمان و حرکت  قرار دارد. شخص در نظاره یک بنا آن را توالی تفکر، تصور و تعبیر می داند. برای بناکردن یک ساختمان پیش بینی و جستجوی اثرات متقابل و پیوند میان فضاهایی که فرد از آن ها عبور می کند ، حائز اهمیت است.»

ژان نوول
ژان نوول -2

«برای من هر پروژه سرآغاز یک ماجراجویی است. در طراحی  باید متوجه اهمیت تداوم جغرافیایی و تاریخی مکان باشیم.»

خصوصیات و ویژگی های او

وی به خاطر کارهای ضد مادی و سیال شهر، خاص است. کارهای او یک عنصر سازنده معماری مهم نیز هستند. وی در خلق ایده های انتزاعی قابل اجرا مهارت خاصی دارد.

توانایی وی بر نوآوری مواد و متریال از ویژگی های دیگر سبک اش است. اقلیم، رنگ و ابنیه اطراف در کارهای وی تاثیر زیادی دارد. اکثر پروژه های نوول به عنوان یکی از مناظر و رویدادهای شهری تبدیل شده است.

ژان نوول -3

از ویژگی های منحصر بفرد وی، طراحی سایت پلان است که با خصوصیات فلسفی و موفقیت بنای او طراحی شده است. از نظر او ساختمان موجودی است زنده، بدین خاطر بهتر که هیچ ساختمانی، ساختمان دیگر را ناراحت و مریض نکند. نوول آگاهانه از ساختمان های عام دوری می کند، او ساختمان را با منطق و رنگی متفاوت می سازد.

تکنولوژی بالا و خرد گرایی، ابزارهایی هستند که نوول از آن ها برای ساخت یک واقعیت استفاده می کند. اثر او همیشه تبدیل به مجسمه می شود. به گفته ی خودش، هر ساختمان برای خود داستانی دارد.

جوایز و افتخارات

ژان نوول برنده جوایز بسیاری از جمله جایزه پریتزکر 2008 و جایزه آقاخان 1989 به خاطر طرح موسسه فرهنگی جهان عرب شده است .هیات داوری جایزه پریتزکر معتقد است که ممارست، قوه تخیل، شور و هیجان و فراتر از همه اشتیاق سیری ناپذیری او برای تجربه های خلاقانه تحسین برانگیز است.

ژان نوول -5

بیل لیبسی، مدیر اجرایی سابق جایزه معماری پریتزکر در کتاب «صد معمار معاصر » خود می گوید: « ژان نوول فرانسوی از زمان آغاز حرفه معماری اش در دهه 1970 زیباشناسی مدرنیسم و پست مدرنیسم را برای خلق زبان ادبی خود تفکیک کرده است.»

شیر طلایی دوسالانه ونیز، مدال طلای انستیو معماران بریتانیا RIBA ، جایزه بارومین، جایزه پرومین امپریال، نشان اجرای هنری فرانسه، مدرک افتخاری از دانشگاه بوئنوس آیرس و مدرک افتخاری از کالج رویال هنر لندن از سایر جوایز و افتخارات وی است.

آثار شاخص وی

ژان نوول -4
  • آسمانخراش بی پایان
  • موسسه فرهنگی جهان عرب
  • موزه ملی قطر
  • مرکز اقامتی فرهنگی محدوده حفاظت شده شران
  • موزه لوور ابوظبی و…